Navštivte náš e-shop!


Navštivte náš e-shop www.ANAVY.cz !


středa 11. listopadu 2015

Usazeniny vodního kamene a prášku v látkových plenách

Před několika dny se k nám dostala plenka, která byla na první pohled zanešená vodním kamenem a dalšími minerálními látkami. Nejvíce patrné to bylo na suchých zipech, které vypadaly jakoby poprášené a zacuchané, na omak byly tuhé a velmi špatně držely zapnuté.

Na videu níže je vidět výsledek malého chemického experimentu :-) Plenku jsem ponořila do teplé vody s kyselinou citronovou (cca polévková lžíce na 2 l vody). Výsledné šumění je projevem reakce kyseliny s vápenatými usazeninami v plence.


 

Proč byla plenka takto zanesená?

  • Špatně dávkovaný prací prášek (málo nebo moc) -- je potřeba dávkovat dle tvrdosti vody ve vaší oblasti, řiďte se informacemi na obale pracího prostředku
  • Málo vody v pracím cyklu nebo při máchání -- možnou příčinou je přeplněná pračka nebo snaha moderních praček šetřit vodou. Látkové pleny jsou oproti běžnému prádlu velmi nasákavé, pračka s tím nepočítá a plenky se tudíž perou "nasucho". Řešením je pračku méně plnit, přidat volbu "více vody", pokud to pračka umožňuje nebo alespoň přidat máchání navíc. Rozhodně nepoužívejte "ECO" prací programy, jejichž cílem je šetřit vodu (což nahrazují delší dobou praní).
  • Některé prací prášky mají tendenci způsobovat usazeniny víc, než jiné. Je potřeba experimentovat. Dále je v tomto ohledu velmi nebezpečný mýdlový sliz, se kterým je to doslova alchymie, jak při přípravě, tak při jeho používání. 

Proč vlastně vadí, když jsou v prádle usazeniny? 

  • Prádlo je zašedlé, tvrdé, mohou se objevit barevné mapy.
  • Zejména u látkových plen se v usazeninách dobře daří bakteriím. Často se potom stává, že zdánlivě dobře vypraná plena ihned po prvním počůrání nepříjemně zapáchá (jako "mokrý hadr").
  • Snižuje se životnost plen -- ztvrdlá vlákna se více lámou, materiál se snáze prodře či jinak opotřebí. Suché zipy špatně drží.

Jak pleny zbavit usazenin? 

V první řadě je potřeba odstranit příčiny, tedy upravit vaši prací rutinu. Samostatný článek o praní plen najdete zde -- http://blog.anavy.cz/2014/08/prani-latkovych-plen.html.

Je více možností, jak se usazenin zbavit:

  • Pleny vyprat na 60 stupňů v čisté vodě, možno i několikrát po sobě. 
  • Pleny ponořit do teplé (= ve vodě lze udržet ruku) vody s kyselinou citronovou. Dávkujte cca 1 polévkovou lžíci na 2 litry vody. Dobře promíchejte a plenky ponořte, promačkejte a nechte několik minut ležet, dokud neustane šumění. Pleny by neměly v roztoku ležet déle, hrozí pak jejich poškození! Následně plenky vyždímejte, přendejte do pračky a nechte důkladně vymáchat. Podrobný postup najdete ve videu Péče o pleny.
  • Pro ještě lepší pročištění je možné plenky vyprat s přídavkem desinfekčního přípravku, např. Sanytol. Doporučuji jej přidat do hlavního cyklu, ne místo aviváže, jak uvádí výrobce. Tak máte jistotu, že se Sanytol z prádla důkladně vymáchá a nepřijde do styku s dětskou pokožkou.

Žádné komentáře:

Okomentovat