Navštivte náš e-shop!


Navštivte náš e-shop www.ANAVY.cz !


čtvrtek 14. ledna 2016

Proč používat látkové plenky?

Mnoho rodičů se zabývá tématem: látkové, nebo jednorázové plenky? Zvažují ekologické a ekonomické důvody, na druhé straně také časovou náročnost. Někteří rodiče pečlivě studují webové stránky a internetové diskuze, jiní se řídí především svou intuicí – říkají, že cítí, že „tohle“ je pro jejich děťátko ta správná volba. Když se vás ale babička, kamarádka, nebo vaše dětská lékařka zeptá, proč používáte látkové plenky, není od věci mít po ruce pár argumentů.

Důvodů, proč si vybrat látkové plenky, je mnoho:  

Ekologický: vychází jednoznačně pro látkové plenky. Za cca 2,5 roku používání plenek padá na konto jednorázových plenek energie a voda na výrobu cca 2500 ks plenek, energie na transport do obchodního domu, k tomu 1 tuna těžkého, špatně rozložitelného odpadu, (mluví se až od 250 letech) popř. energie potřebná k jeho spalování. Naproti tomu na látkování vám stačí cca 20 ks látkových plenek a energie a voda potřebná k praní.

Ekonomický: tady záleží jen na vás, jak k látkování přistoupíte. Pokud je vaší prioritou ušetřit, nakoupíte jen pár svrchňáčků a cca 50 ks bavlněných čtvercových plenek a celou výbavu pořídíte zhruba za 3500 Kč. Moderní výbavu, složenou z kalhotkových plenek i plenek vše v jednom pořídíte cca za 10 000 Kč. Praní vás vyjde cca na 5000 Kč za celé plenkovací období (voda 5,46 Kč, elektřina 3,76 Kč, prášek 5 Kč / jedno praní). Tzn., že nejkomfortnější látkovací varianta vás i s praním vyjde za plenkovací období na asi 15 000 Kč. Jednorázové plenky vás za plenkovací období vyjdou asi na 15 - 18 000 Kč. (kvalitní typu Pampers až 20 000 Kč) Látkové plenky vám navíc při správné údržbě vydrží i na druhé dítě, takže u něj potom ušetříte veškeré pořizovací náklady, platíte pouze praní plen.

Hygienický: výrobci jednorázových plen matou rodiče prohlášením, že plenka vydrží suchá až dvanáct hodin, což vede k tomu, že někteří rodiče nechávají děti mnoho hodin v počůraných plenkách. Suchá na dotek ale neznamená čistá. Moč se už po dvou hodinách rozkládá na čpavek, který dráždí kůži dítěte. Takto mohou vznikat opruzeniny a záněty. U látkových plenek maminky přebalují častěji, protože výměna plenky je nic nestojí a nemate je falešný pocit sucha.

Zdravotní: Látková plenka neobsahuje absorbční gely, které odvádí vlhkost z povrchu plenky, a tím i z pokožky dítěte. Děti s citlivější pokožkou může působení těchto gelů nadměrně vysušovat, jsou náchylnější na opruzeniny, je třeba je více mazat a jejich pokožka je dlouhodobě v nerovnováze.  Některé rodiče odrazuje představa velkého balíku plen na zadečku dítěte - vždy je třeba zvolit správný typ plenky a správně ho na dítě nasadit. Platí pravidlo, že dítě balíme jen do takového počtu plen, které skutečně potřebuje z důvodu savosti. Volíme savé materiály (např. bambusové froté), které jsou extra savé a přitom štíhlé. Pro období aktivity je ideální miminko ponechat nahé nebo jen s velmi štíhlou plenkou.

Pocitový: látka je látka. Je hebká, jemná, přirozená. Vyperete v osvědčeném pracím prostředku a víte, do čeho děťátko balíte. Žádný chlór, žádné absorbční gely, neřešíte neznámý původ, manipulaci kdoví kým...

Časový: možná už jste taky zaslechla, že u látkových plenek strávíte mládí. Naštěstí to není tak zlé. Plenky se nežehlí, většina z nich se neskládá. Pokud použijete i separační plenku, obnáší péče o pleny asi toto: Pokakanou separační plenku vyhodíte, počůranou uložíte s látkovými plenkami do uzavřeného kyblíku. Třetí den vysypete kbelík do pračky, přidáte prášek, zapnete. Po vyprání vytáhnete plenky z pračky a pověsíte (3-5 min.) Suché dáte do skříně (2 min.). Dohromady věnujete plenkám asi 15 minut za dva dny. U jednorázových plen maminky hlídají slevové akce, nosí velké balíky z obchodů, a to často i do patra, neustále vynáší plný koš plenek do popelnice, navíc ne každý má popelnici hned přede dveřmi...

Etický: jednorázové plenky vyrábí nadnárodní společnosti a není možné dohledat, v jakých podmínkách zaměstnanci pracují. U látkových plenek je snazší dohledat jejich původ a zjistit si informace o výrobci; zájemci mohou zvolit i lokální malovýrobu, plenky často šijí i maminky na mateřské nebo po mateřské dovolené.

Estetický: látkové plenky jsou krásné. Můžete vybírat ze stovek různých barevných variací a potisků.

Variabilita: existuje mnoho způsobů a druhů balení, vyberete si nejvhodnější variantu pro vás a vaše děťátko.

Ať už se pro látkové nebo jednorázové plenky rozhodnete či nerozhodnete z jakéhokoliv důvodu, je to jen vaše volba a věřte, že spokojená a sebevědomá maminka je pro dítě důležitější, než všechny články a dobře míněné rady zkušenějších kamarádek.

Přejeme vám hodně radosti a spokojenosti s vaším děťátkem!


Autor: Hana Křivánková

Žádné komentáře:

Okomentovat