Navštivte náš e-shop!


Navštivte náš e-shop www.ANAVY.cz !


středa 5. října 2016

Látkové plenky Anavy - co si od nás vzít do porodnice


S blížícím se termínem porodu přichází čas připravit si tašku do porodnice. 
Seznam základních potřebných věcí najdete na nejrůznějších stránkách o těhotenství a porodu, v tomto článku jsem pro vás připravila pár tipů a doporučení „od nás“.

Plenky
Pokud vám to okolnosti a porodnice umožní, můžete používat látkové plenky už v porodnici. Většinou ale maminky začínají látkovat až po příchodu z porodnice, když už mají úspěšně zvládnuté kojení a péči o miminko.

V porodnici není od věci mít po ruce pár klasických „čtvercovek“ - bavlněných čtvercových plenek vel. 70x70 cm. Využijete je při kojení pod pusinku dítěte, aby mléko nekapalo na postel či na oblečení, na otírání miminka po umývání, pod miminko na přebalování, maminky s velkou produkcí mléka si je v prvních dnech skládají na noc i do podprsenky proti protečení, atd. Kvalitní čtvercové plenky využijete doma při látkování miminka, poskládané na některý z miniskladů jsou ideální už pro novorozence.Kojení
Než se produkce mléka ustálí, může vám celé dny a noci vytékat z prsou malé množství mléka. Pořiďte si kvalitní prsní vložky. Některé nasají jako houba a jsou rychle mokré. V kombinaci s tím, že většina koupených prsních vložek je neprodyšná nebo jen málo prodyšná, to může zapříčinit ragády (trhliny), do kterých se v nevhodném prostředí (vlhko, teplo) mohou snadno dostat kvasinky. Výbornou variantou papírových vložek jsou vložky látkové, které jsou vyrobený z přírodních, vysoce savých materiálů a jsou prodyšné. Počet látkových prsních vložek, který budete potřebovat, je individuální; někomu stačí 3 páry, pro někoho může být zpočátku i deset párů málo. Doporučujeme zakoupit 3 páry různých typů vložek (bambusové, bambus/flís, bambus/PUL,..), vyzkoušet, které vám nejlépe vyhovují a teprvé poté dokoupit zbytek výbavy. Prsní vložky se perou na 60 stupňů, mohou se sušit i v sušičce.


Medvídek - mycí olej na zadečky + ředící lahvička se sprejem
Nemalé procento dětí se silně opruzuje po použití vlhčených ubrousků. Důvodem mohou být obsažené konzervanty, které jsou nutné k zajištění dlouhé trvanlivosti balení. Skvělou náhradní variantou je Medvídek od firmy Eoné – směs šetrných miminkovských olejíčků. Malé množství oleje (po rysku) nalijete do ředící lahvičky, dolejete vodou a při přebalování nastříkáte na zadeček a otřete - buď klasickými papírovými ubrousky z krabičky nebo látkovými ubrousky.


Pytel na pleny (toaletní papír, vložky)
Při návštěvě toalety s sebou budete nosit toaletní papír a náhradní porodnické vložky. Všechny věci chcete samozřejmě udržet v co největší čistotě, což kvůli nedostatku odkladových ploch na WC nemusí být úplně snadné. Řešením může být pytel na pleny, který máte připravený pro své děťátko na uskladnění použitých plenek pod kočárkem či na postýlce a který se k tomuto účelu výborně hodí; schováte do něj všechny výše zmiňované toaletní potřeby a na WC či u sprchy jej díky rozepínacímu poutku jednoduše pověsíte na kliku, držák na ručníky či jakýkoliv háček. Pytel je prodyšný, nepromokavý, pere se na 60° spolu s jakýmkoliv prádlem.

Čepička
V pokojích na šestinedělí bývá často nesnesitelné horko a je dobré čas od času pořádně vyvětrat, abyste předešly bolestem hlavy, pocitům na omdlení a špatnému spánku z horka (týká se vás i děťátka) Abyste nemuseli mít obavu z prochladnutí miminka, doporučuji vzít mu s sebou tenkou čepičku, kterou mu při větrání nasadíte na hlavu. Výborná je čepička z tenké merino vlny, která je jemná, nekouše, umí nasát vlhkost z hlavičky a má skvělé termoregulační vlastnosti.  
Zavinovačka z merino vlny
 Výborným pomocníkem je i zavinovačka z tenoučké a pružné merino vlny. Merino vlna odvádí od těla vlhkost, dokonale tepelně izoluje díky speciální struktuře svého vlákna. Díky svým termoregulačním vlastnostem udržuje děťátko v optimální teplotě; vzhledem k tomu, jak je tenká, nepřekáží při kojení a podporuje blízký kontakt děťátka s matkou.
Poporodní poranění
Při vaginálním porodu může dojít k ruptuře (natržení) hráze či epiziotomii (nástřihu provedeném lékařem). V poraněné oblasti kolem šití se mohou dělat velké a bolestivé otoky. Na ty je nejlepším pomocníkem chladivý obklad - v některých porodnicích vám jej přímo nabídnou, pokud ne, můžete si v lékárně pořídit gelový obklad a požádat v porodnici sestřičku, aby vám jej dala chvíli do mrazáku. Gelový obklad se nesmí dávat přímo na kůži (vzhledem k poporodnímu krvácení by to nebylo ani hygienické), je třeba jej do něčeho zabalit. Výborně se k tomu hodí viskózové separační plenky, do kterých gelový polštářek zabalíte, přiložíte přímo na otok a  několik minut chladíte (poraďte se s lékařem). Separační plenku vyhoďte do koše a gelový polštářek můžete použít znovu. Viskózové separační plenky použijete později jako doplněk k látkovým plenkám, fungují jako stay-dry vrstva – nepropouští vlhkost zpět k pokožce děťátka.


Další užitečné rady a tipy ohledně toho, jak začít s látkováním, najdete v článku Látkové plenky - co si nachystat před porodemAutor: Hana Křivánková


Použité fotografie:
www.anavy.cz
http://www.growingyourbaby.com/2013/12/11/historical-heroes-and-eccentric-ancestors-expected-to-be-2014s-baby-naming-trend/parents-newborn/
http://blog.justkidding-me.com/wp-content/uploads/2015/01/hospital-bag-resized1024x438.jpg
http://detska-kosmetika.heureka.cz/eone-detsky-myci-olej-na-zadecky-medvidek-cestovni-redici-lahvicka-20-ml/

1 komentář:

  1. Thanks for sharing, nice post! Post really provice useful information!

    Giaonhan247 chia sẻ những hạn chế dịch vụ mua hộ hàng mỹ với dịch vụ ship hàng amazon với chi tiết bảng giá ship hàng từ mỹ về việt nam uy tín cùng cách mua hàng trên amazon hay trên ebay việt nam uy tín cùng dịch vụ mua hộ hàng mỹ giá rẻ.

    OdpovědětVymazat