Navštivte náš e-shop!


Navštivte náš e-shop www.ANAVY.cz !


středa 16. listopadu 2016

Jak začít látkovat po příchodu z porodnice


Miminko je na světě!
Milé maminky, velký den máte za sebou, maraton vstávání, kojení, přebalování a uspávání úspěšně zaběhlý a těšíte se z návratu do klidného prostředí domova. Po pár dnech (možná týdnech) přijde den, kdy při pohledu na „Zas už?“ plný koš papírových plen a nekonečně vzdálenou popelnici řeknete „dost“ a otevřete šuplík s látkou. Přišel čas. Rány jsou zahojené, režim zavedený, občas se stihnete dokonce i učesat a se spánkem už to asi lepší nebude... Změna visí ve vzduchu a odhodlání stoupá. Takže, jdeme na to?!
Hurá, látkujeme!! :-)

Jak začít?

Správně zvolená plenka
Příliš objemná plenka
Než začnete látkovat, něco si o plenách, které máte vyhlédnuté nebo už dokonce zakoupené a připravené, zjistěte - pro jak velká miminka jsou vhodné, jak plenku nasazovat a zapínat, aby děťátku opravdu dobře seděla, atd. 
Využijte webové stránky výrobce, jeho blog, youtube návody, internetové diskuze.

Špatně zvolená a nasazená plenka dělá obrovský balík na zadečku, protéká na zádíčkách i kolem stehýnek, brání pohybu dětských nožiček a při ležení na zádech zvedá zadeček dítěte příliš vysoko nad podložku. Řešení může být překvapivě snadné – někdy stačí jen naučit se plenky správně zapínat a upravovat, nebo nedávat do plenky tolik vnitřních savých jader, protože miminka ještě tolik nečůrají.
Zvolit dobře padnoucí plenku a správně ji nasadit je důležité i z hlediska vývoje kyčlí, zvláště pro miminka s kyčelní nezralostí, která je u novorozenců poměrně častá. Jak správně balit miminka s ohledem na vývoj kyčlí si přečtěte v Rozhovoru s MUDr. Jansou. 

Anavy Testovací sada

Nekupujte celou výbavu dopředu

Naše doporučení je nekupovat celou výbavu dopředu. Nikdy nevíte, jak moc a jak často bude vaše děťátko čůrat, zda bude štíhlé či baculaté a jak mu budou plenky sedět. Raději si pořiďte jeden kousek od každého typu, který se vám líbí a vyzkoušejte je. Některé firmy nabízejí testovací sadu za zvýhodněnou cenu, u nás je to Anavy Testovací sada, kterou nabízíme s 15% slevou. Najdete v ní základní typy plenek, které vyzkoušíte a zjistíte, kterých plenek máte nakoupit víc, kterých míň a které vám nesedí vůbec.

Tip:
V průběhu toho, jak miminko roste a mění se jeho proporce, se stává, že plenky, které mu zpočátku neseděly, nebo dokonce protékaly kolem nožiček (např. Anavy Easy), se o pár měsíců později stanou vašimi nejoblíbenějšími plenkami – úplně stačí, když miminku zesílí stehýnka a trochu „zhoustne“ řídká kojenecká stolice. Pokud jste tedy nějaký typ plenky odložily jako nevyhovující, zkuste ho za pár týdnů/měsíců použít znovu – možná budete mile překvapeni!Plenky Anavy: velikosti

(Obrázkový přehled plenek Anavy s charakteristikou najdete zde)

Novorozenecká kalhotková plenka

Novorozenecké varianty plenek

Novorozenecké plenky jsou určeny pro děti, které začínají s látkováním a nemají ještě 4 kila - jednovelikostní (rostoucí) plenky by jim dělaly obrovský balík na zadečku byly by neúměrně široké. Pro malé novorozence vyrábíme :
Novorozenecké kalhotkové plenky a novorozenecké svrchní PUL kalhotky, Vícevrstvé bambusové plenky vel. S., natahovací svrchní PUL kalhotky vel. XS, natahovací vlňáčky vel. XS a novorozenecké flísáčky .

Poté, co miminko z novorozeneckých plenek vyroste (cca 6-7 kg), můžete je uschovat na další miminko, nebo prodat na četných internetových stránkách, např. na internetových stránkách Modrý koník, facebookové Poradně pro látkovačky, apod. , velmi dobře se prodávají.
  

Jednovelikostní kalhotková plenka

Jednovelikostní (rostoucí) varianty plenek

Jednovelikostní plenky jsou určené pro děti od cca 4 kil, pomocí patentek na přední straně se dají zmenšit, takže rostou s vaším dítětem. Velké části dětí vydrží naše jednovelikostní plenky savostí i velikostí až do úplného odplenkování Jednovelikostní plenky vyrábíme: Jednovelikostní kalhotkové plenky, Jednovelikostní svrchní PUL kalhotky.
Pro větší novorozence od 4 kil můžete také použít Vícevrstvé bambusové plenky vel. M, (později pro hodně čůrající děti vel. L), natahovací svrchní PUL kalhotky vel. S, později M, L a XL (viz. popis produktu na e-shopu), natahovací vlňáčky vel. S, později M a L a svrchní flísáčky. 
Anavy Easy - vše v jednom
Plenka AIO - vše v jednom
 
Anavy Easy se vyrábí jen v jedné velikosti a sedí dobře i malým dětem, protože je sama o sobě velmi štíhlá a úzká mezi nožičkami.Noční/XL kalhotkové plenky

Noční/XL plenka
Naše noční plenky jsou veliké a savé plenky pro děti od min. 7 kil, používané nejčastěji na noc pro děti, které v noci hodně čůrají a jednovelikostní plenky jim svou savostí nestačí. Velká části dětí ale jednovelikostní plenky stačí po celé plenkové období.


Pozn.:
Často se stává, že např. 9ti měsíčnímu miminku zapínáte jednovelikostní plenky na poslední patentek a obáváte se, že mu za chvíli budou malé; nebojte se, většina dětí dosahuje největšího obvodu pasu a stehýnek právě v tomto období, kdy se ještě příliš nepohybují. Jakmile začnou aktivně lézt, chodit a běhat, jejich proporce se změní a plenky vám bez problému vydrží až do konce plenkového období.
Pokud by plenky přece jen velikostí a savostí nestačily (hodně velké a baculaté děti), využijte Noční /XL kalhotkové plenky.


Upozornění:

Na všechny tipy plenek (kalhotkové, vícevrstvé, čtvercové) kromě Anavy Easy (vše v jednom) je třeba dát svrchní nepromokavé kalhotky!Chci látkovat co nejdřív po narození miminka a budu používat novorozenecké plenky

Novorozenecká kalhotková plenka
Chcete-li látkovat miminko lehčí než 4 kila, nejideálnější jsou novorozenecké plenky. Perfektně sedí už od narození a jsou štíhlé, nepřekáží v pohybu. Jednovelikostní (rostoucí) plenky se samozřejmě dají na přední straně pomocí patentek zmenšit, ale jsou to plenky, které nosí i dvouleté děti, takže na tříkilovém miminku tvoří neúměrný balík.Chci látkovat co nejdřív, ale nechci novorozenecké plenky

Čtvercová plenka na sklad
Pokud chcete od příchodu z porodnice co nejdřív látkovat, ale nechcete investovat do novorozeneckých plenek, pořiďte si bavlněné čtvercové plenky vel 70x70 cm.(Máme v nabídce velmi kvalitní Libštát a Kikko).
Čtvercové plenky, složené na některý z miniskladů (Novorozenecký sklad, Minidrak, Kalhotkový sklad) vložíte do svrchních PUL kalhotek a máte štíhlé, levné a poměrně spolehlivé balení.
Můžete použít i plenky, které si po vás schovala vaše maminka, staré plenky měly velice dobrou gramáž. Budete-li kupovat plenky nové, hledejte plenky s vyšší gramáží (nad 65g/kus) Plenky s nízkou gramáží (často obrázkové v obchodech s textilem) nic nenasají a hned protečou.
Doporučujeme zakoupit alespoň 4 ks svrchních PUL kalhotek v novorozenecké verzi – i na čtvercové plenky sedí výrazně lépe.

Kolik plenek potřebuje dítě za den?

Každé dítě jinak často a jinak vydatně čůrá a kaká, rozdíly mohou být obrovské. Obecně je dobré počítat u novorozence a malého miminka, které se živí výhradně mlékem, s 8-9ti plenkami na 24 hodin (novorozenec čůrá až 20x za den). Dokud miminko kaká i v noci, je třeba ho přebalit i během noci, dlouhodobý kontakt se stoličkou způsobuje nepříjemné opruzeniny. Starší děti, cca kolem 5. měsíce, potřebují na den (24 hodin) asi 6-7 kusů plenek.


Kolik čeho budu potřebovat?

Zásadní otázkou je, kolik plenek je třeba celkem pořídit a kolik vás to bude stát. Počet plenek ve výbavičce závisí na tom, jak často budete prát a kde budete prádlo sušit.
Optimální frekvence praní je 1x za 3 dny, to znamená 2 dny používám, třetí den vyperu a usuším. Delší skladování způsobuje postupné poškozování vlákna, každodenní praní zase plenky rychle opotřebovává a mohou brzy odejít.
Pokud sušíte v sušičce, stačí vám mít plenek méně, protože jsou brzy znovu k dispozici suché.
Máte-li možnost sušit v zimním období plenky v bytě, u topení nebo přímo na mírném topení, je to také výhoda. Pokud celoročně sušíte plenky venku, je třeba pořídit tenké, rychleschnoucí typy.

Připravili jsme pro vás přehlednou TABULKU s několika typy výbaviček a jejich cenou.

 

Přebalování


Kde přebalovat?

Na přebalovacím pultu máte dítě položené v praktické výšce pro manipulaci a přebalovací potřeby máte stále po ruce. Nikdy ale nenechávejte dítě na vysokém pultu bez dozoru, ani na chvíli. I několikatýdenní miminko se může shodou náhod přetočit.
Přebalování na nepromokavé podložce
Přebalování na zemi na koberci poskytuje tu výhodu, že můžete děťátko nechat několik minut volně „prokopat“ bez plenek a nemusíte být stále bezprostředně u něj.
Pokud přebalujete na nepromokavé podložce, můžete na ni položit bavlněnou čtvercovou plenku, aby se děťátku dobře leželo a aby zachytila případnou počůrání.
Při přebalování na koberci, v kočárku, na cestách nebo u lékaře doporučujeme naši Anavy přebalovací podložku. Vyrábíme ve dvou variantách – plně nepromokavé (s PUL) a částečně nepromokavé (s kočárkovinou)Očištění pokožky

Medvídek, rozprašovač a ubrousky
Skvělou variantou k vlhčeným ubrouskům, které mohou vzhledem k obsaženým konzervantům způsobovat silné opruzeniny, je Mycí olej Medvídek s rozprašovačem – směs přírodních olejíčků s aplikátorem, který nastříkáte na zadeček a látkovými ubrousky nebo obyčejnými papírovými kapesníčky jemně otřete. Po aplikaci Medvídka již nebývá nutné děťátko mazat, obsažené olejíčky pokožku jemně promastí, mají zklidňující a hojivé účinky.

Prevence bolení bříška a opruzenin

Masáž bříška
Po rozbalení z plenek je dobré děťátku promasírovat bříško a zacvičit s nožičkami – podpoříte pohyb střev a předejdete bolení bříška. Nechte ho také několik minut volně bez plenek – je to výborná prevence opruzenin. Dítě by ale nemělo prochladnout – pokud nemáte v místě, kde přebalujete, dostatečné teplo, dbejte alespoň na to, aby mu oblečení zakrývalo bříško a záda, můžete mu navléknout i teplé ponožky.


Mazání

Přírodní dětský olejíček
Dítě se zdravou pokožkou v plenkové oblasti není třeba preventivně mazat hustou vrstvou krému. Kůže potom nemůže dýchat a plenka se zanáší mastnotou, takže se ničí.
Používejte přírodní olejíčky vhodné pro novorozence, mažte jen tenkou vrstvou. Léčivé krémy a masti z lékárny použijte, pokud má dítě s pokožkou už nějaký problém.

Kalhotková plenka + svrchní PUL kalhotky

Výměna plenky

Miminka nemají ráda dlouhé a složité manipulace, snažte se mít plenku co nejvíc předchystanou, aby samotné přebalování trvalo jen chvilku. Plenku podsuňte pod děťátko, nejprve dobře upevněte savou část plenky, poté urovnejte svrchní nepromokavé kalhotky. Plenky nesmí děťátko škrtit, neměly by mu ale také odstávat, aby neprotekly. Savá část plenky by neměla nikde vykukovat ze svrchních nepromokavých kalhotek – tekutina by po ní navzlínala do oblečení.

Co s použitou plenkou?

Koš s víkem
Počůranou savou část plenky hoďte přímo do připraveného koše na plenky s víkem. Svrchní nepromokavé kalhotky, které nejsou vlhké nebo znečištěné, můžete použít znovu.
Stěrka
Pokakanou savou část je třeba zbavit stolice – řídkou tekutou stolici spláchněte do umyvadla (pozor na ucpání) nebo sprchovou hadicí do odtokového otvoru ve vaně. Můžete si pomoci kuchyňskou stěrkou, kterou běžně dostanete v domácích potřebách. Tuhou stolici vyklepněte do toaletní mísy.

Jak se co nejvíc vyhnout manipulaci s dětskou stoličkou

Viskózové separační plenky
Pro některé maminky může být představa toho, že je třeba plenku ručně zbavovat kousků stoličky, značně nepříjemná. Velice efektivně tomu lze předejít použitím separační plenky.
Je to obdélník z vrstvy materiálu tenké jak papír (nabízíme viskózové nebo celulózové); položí se nahoru na savou plenku, takže dítě kaká přímo na něj. Pokakanou separační plenku vyhodíte do popelnice, na látkové plence zůstane jen barevný flek, který můžete potřít žlučovým mýdlem (není bezpodmínečně nutné) a hodíte do koše na plenky). Počůranou separačku lze ještě nekolikrát vyprat.

Videonávody na správné přebalování s našimi plenkami najdete na https://www.youtube.com/channel/UCME0uyp2TX9sp4c9Bzq88PQ

Podívejte se, jak vypadají naše plenky přímo na dětech ve Fotogalerie (u každého dítěte údaj o věku a váze.

Pro lepší přehled, jak se naše plenky kombinují, klikněte na Jak kombinovat naše plenky.


Autor: Hana Křivánková


Zdroj:
http://www.whattoexpect.com/first-year/benefits-of-infant-massage.aspx
http://www.danesi-shop.cz/banquet-sterka-silikonova-culinaria-red-244-cm/d-88544/
http://popelnice.heureka.cz/popelnice-kids-heidrun-23-l/#

1 komentář: